Šmoulí výlet do Prahy

Výlet Šmoulat do Prahy za dobrodružstvím začal v sobotu 13.11 o půl deváté ráno srazem na nádraží v Českém Brodě. Bylo to poprvé, co jsme naše benjamínky vzaly do hlavního města, a tak jsme jim jako správným skautům rozdaly oranžové šátky a turbánky. Byla to pro mnohé z nich velká čest a pro nás klid, že se vzájemně neztratíme.

Dobrodružství začalo úsměvně, protože nám Sigi stopla vlak. Alespoň mnohým Šmoulatům to tak připadlo, když na něj mávla a on opravdu zastavil a my se mohli nalodit. No naše Sigi je prostě kouzelnice.

Cestou jsme si řekli, že nás čeká pár průzkumných úkolů. Hlavní cíl byla galerie ocelových figurín. Jak říkal Matýsek: „soch z matiček, šroubků a podložek. Ale ten úplně první úkol byl najít pána na koni aneb Myslbekovu sochu sv. Václava na Václavském náměstí. Kluci pátrali poctivě a opravdu, za drobného přispění vedoucích, sochu v nadživotní velikosti objevili. Dívky spíše než koně obdivovali světelnou výzdobu obchodních domů cestou dolů k Můstku, ale zase pomohly při plnění druhého úkolu. Objevení kašny. Po chvíli jsme úspěšně našli vchod do galerie Ocelových figurín v ulici 28.října.

Vchod do galerie zdobila totiž nádherná motorka Harley Davidson, celá udělaná z matiček, šroubků, podložek a ozubených koleček a jiného harampádí, kterému autor dal fantastickou podobu motorky slavné značky. Pak už nás vítal ohromný Transformer Optimus Prime a spousta dalších soch, dokonale podobných svým filmovým předlohám a vyrobených z nepotřebného kovového materiálu. Celá galerie má dvě patra. V prvním patře najdete spoustu nádherných sportovních aut a motorek všech světových značek. Celá výstava je interaktivní, a tak se můžete všeho dotýkat, všude si vlézt. Celé spodní patro našim dětem zabralo hodinu. Holt než všechna auta odřídíte, opravíte a natankujete, vezme to při troše fantazie spoustu času. Šmoulatům se nejvíce líbil výlet do Afriky expedičním vozidlem mercedes třídy G. Možná proto, že se nás tam vešlo nejvíc a terén po poušti byl náročný a házel s námi ze strany na stranu nebo proto, že Sigi zvládla přehrát všechna zvířata, co na takovém safari můžete potkat. Užili jsme si spoustu legrace. Ve druhém patře jsme pak objevili postavy hraných i kreslených filmů. Velkou slávu u nás sklidil Shrek se svojí rodinou a nepochybně Spongebob. V příjemné kavárně v prvním patře jsme se řádně posilnili obědem a naposledy se vyfotili u těch nej nej soch a vyrazili vstříc dalšímu dobrodružství.

Úkolem bylo najít kašnu, orloj a most plný soch. Znalcům Prahy je jasné, že naše kroky vedli směrem ke Staroměstskému náměstí. Poctivě jsme se vyhýbali zaplněným ulicím a klikatě se dostali ke kašně před domem Železářství u Rotta. Zvídavá Šmoulata pár minut pumpovala vodu, ale nic. Jak říkal Jirka: „asi zamrzla“.

Blížila se jedna hodina odpoledne a my se vydali před Staroměstskou radnici. Některé děti viděli cestu apoštolů poprvé. Velký úspěch měla i Smrtka. Další cesta vedla přes šálek horké čokolády na Karlův most. Tam jsme byli jen na začátku. Dav lidí totiž houstl, a když si představíte výšku průměrného Šmoulete, je Vám jasné, že by viděli jen nohy tašky a kabáty. A to by se nám nelíbilo. Pražský hrad lze obdivovat i z plácku před mostem. Tam stála i naše poslední objevená socha Karla IV.

Pak už jsme se vypravili zpátky na nádraží. Narůstající únava nám dala najevo, že je čas se vrátit. Ovšem cesta domů je pro regeneraci mladých skautů dostatečná. V klubovně jsme si pořádně zařádili při hře na slepou bábu. A zážitky z celého dne děti vymalovali na obrázky. No a na Vás je uhodnout nejčastěji malované téma. A jestli chcete znát správnou odpověď, zeptejte se našich benjamínků.

Z výletu zdraví Sigi, Renča, Anička, Lucka, Maruška a Šmoulata.

Autorem článku je Renáta Tejnská

fotky z výletu si můžete prohlédnout zde