Květnová výprava Pampelišek a Orlů do Kácovce

Na začátku května vyrazily družiny Pampelišek a Orlů na výpravu na srub do Kácovce. Účastníci se sešli před klubovnou a naložili batohy do auta, rozdělili se do skupin a jelo se. Ke konci cesty si někteří všimli, že trasa tentokrát vede trochu jinudy než obvykle, ale proč si s tím lámat hlavu? Auta zastavila v Soběšíně a vedoucí za volantem vydali pokyn: „Vystupovat“. Pampelišky a Orli se vysápali z aut a ta beze slova vedoucích opustila místo výstupu…

Ti pozornější brzy zpozorovali, že batohy na ně čekají nedaleko výsadku a vydali se k nim. Zjistili, že na batozích je položena mapa s instrukcemi. Nezbývalo než si vzít batohy na záda a vydat se podle mapy na cílové stanoviště. Po asi hodinové cestě lesem všichni došli na stanovené místo, kde se opět shledali se svými vedoucími. Zde si postavili stany a přenocovali.

Druhý den vedla trasa na nedalekou „Skálu Pohlavárů“. Místní skautské místo, kde se v dobách zákazu skautingu chodilo tajně slibovat a odkud je překrásný výhled do kraje kolem řeky Sázavy. Po této zastávce už byla cesta jasná. Dojít na srub do Kácovce.

Po příchodu, ubytování a odpočinku po ranním výšlapu se družiny pustily do práce na tábořišti. Kluci se ujali odkopávání nánosů hlíny z okolí budovy jídelny, které sem přes zimu nanesl déšť. Holky se postaraly o vyčištění střech. Mezitím se vařil oběd, na který se všichni velmi těšili.

Odpoledne proběhl nácvik 1. pomoci a všichni si vyzkoušeli i doprovodné dovednosti, např. jak se vyrábí umělá krev pro maskování. Večer proběhl v duchu odpočinku, dobrého jídla a drobných her na srubu.

Neděle utekla také jako voda. Dopoledne jsme věnovali práci v sezení Pampelišek, kde bylo potřeba dokončit vyrovnání prostoru k posezení. Odpoledne jsme si zahráli hru dobývání srubu, kde se na střídačku skupina hráčů snaží bez zásahu protivníků dostat na určené místo. Hru jsme hráli s „Nerfkami“, a tak nebylo nouze o potrápení nervů všech účastníků, když se pistole rozhodly zachovat jinak, než si jejich plížící se majitelé přáli. Po hře jsme se pustili do přípravy skvělé bramboračky a také jsme si mohli vyzkoušet rozebírání, složení a práci s různými ručními stroji – např. se stupňovitým vrtákem.

Poslední den zbyl čas na velký úklid srubu, nanošení dřeva do kuchyně a několik her. Výprava rychle utekla a my se už těšíme na blížící se tábor. Na fotografie z výpravy se můžete podívat zde.