Šmoulata v Koněpruských jeskyních

Den dětí se šmoulata rozhodla oslavit dalším ze svých výletů a tak jsme se sešli na nádraží v brzkých ranních hodinách. Naším cílem se tentokrát staly Koněpruské jeskyně.  I přes velmi nepříznivou předpověď počasí se nás na nádraží sešlo dvanáct šmoulat a tři vedoucí.

Vlakem jsme dojeli až do Berouna. Tam jsme přestoupili na autobus, který nás dovezl až ke Koněpruským jeskyním, kde jsme měli objednanou prohlídku. Ujal se nás pan průvodce Dalibor a zavedl nás ke vchodu do jeskyní. Ještě před vstupem do jeskyní jsme si vyslechli instrukce, jak se v jeskyních chovat a pak už nic nebránilo tomu, abychom se ponořili do podzemí.

Jeden by nevěřil jaká krása se může v podzemí ukrývat. Viděli jsme spoustu stalagmitů, stalaktitů a pár stalagnátů, ale také penězokazeckou dílnu nebo třeba kus lidské lebky z doby ledové, která byla v jeskyních nalezena. Měli jsme možnost vidět i skořápku obřího dračího vejce, ze kterého se vyklubal drak Růžena.  Jen Růženu jsme bohužel neviděli, asi dostala strach, když viděla ona nás a raději se před námi ukryla. Během hodinové prohlídky jsme zdolali neuvěřitelných 500 schodů a vyzkoušeli jsme si jaká je v jeskyni tma …to když Dalibor na chvíli zhasl veškeré osvětlení jeskyně.

Cestou z jeskyní jsme ještě vystoupali na vyhlídkové místo, odkud by jistě byl nádherný výhled do širokého okolí, ale vzhledem k deštivému počasí to nebyla žádná sláva. Pak už naše kroky směřovaly do obchůdku se suvenýry a do dětského koutku, kde jsme opravdu vyřádili.

Čas rychle ubíhal a my si museli pobalit své věci a přesunout se na autobusovou zastávku, abychom se vydali na zpáteční cestu. Bohužel naše zpáteční cesta rychle skončila, to když s námi autobus sjel z krajnice a skončili jsme naklonění ve škarpě. Naštěstí se nikomu nic nestalo ani nikdo neplakal, jen naše cesta se poněkud prodloužila o čekání na náhradní autobus.  Děti si užívaly pozornost všech hasičů, policistů i záchranářů a čekání jsme si všichni krátili různými hrami v autobuse. Dokonce se k nám ve hraní přidali i ostatní spolucestující.

Když byl přistaven náhradní autobus, vyrazili jsme opět na cestu. V Berouně jsme přestoupili na vlak a do Brodu jsme dojeli naštěstí jen s hodinovým zpožděním.

Fotky z našeho výletu si můžete prohlédnout ZDE